ORCHOWO
województwo wielkopolskie, powiat słupecki

(fot. Marcin Szukała - 2002)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

(fot. Piotr Kiciński - 2005)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

(fot. Sylwia Piekarek - 2019)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

Położenie. Wieś siedziba gminy, 18 km na pn. od Słupcy.

Historia. Kościół p.w. Wszystkich Świętych z lat 1789 – 92. Zbudowany z fundacji Petroneli Mlickiej i staraniem księdza Ignacego Gułkowskiego. Wieżę dobudowano w 1 poł. XIX w. W czasie 2 wojny światowej zamieniony na magazyn sprzętu wodnego. Odnowiony w 1968 r. Restaurowany w latach 1997 – 2002 z likwidacją polichromia prof. Wiktora Gosienieckiego z lat 20 XX w.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie. Symetrycznie po bokach nawy zbudowane na planie kwadratu przybudówki zakrystii i kaplicy p.w. Świętego Józefa. Wieża kwadratowa od frontu konstrukcji słupowo – ramowej z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona dużym blaszanym hełmem baniastym z ośmiobocznĄ latarnią. Dach dwukalenicowy, kryty gontem. Wewnątrz płaski strop z fasetą. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach z parapetem wklęsło – wypukłym i z organami 5 głosowym firmy Wilhelma Sauera z 1900 r. Belka tęczowa z krucyfiksem rokokowym z k. XVIII w. Podłoga z desek drewnianych. Wyposażenie rokokowe i klasycystyczne z przeł. XVIII i XIX w.: Ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i czwarty w kaplicy z barokowymi figurami, dwa konfesjonały, ambona i chrzcielnica. W zakrystii krucyfiks ludowego rzeźbiarza Józefa Glanca. Dzwonnica murowano – drewniana z ok. poł. XIX w. Zbudowana na planie prostokąta, kryta dachem dwuspadowym z gontem. Ogrodzenie ze sztachet drewnianych. Plebania z przeł. XIX i XX w.

Także warto zobaczyć. Neogotycki kościół poewangelicki z 1895 r.

Literatura. [1][2][6][16c][39]