ANNOPOL
województwo lubelskie, powiat kraśnicki

(fot. Marcin Szukała - 2007)

(fot. Sylwia Piekarek - 2017)

(fot. Marcin Szukała - 2007)

(fot. Sylwia Piekarek - 2017)

Położenie. Wieś siedziba gminy, ok. 30 km na zach. od Kraśnika.

Historia. Kościół p.w. Świętych Joachima i Anny z 1740 r. Zbudowany z fundacji Jana Tomasza Morsztyna starosty sieradzkiego. Remontowany w 1911 r., po zniszczeniach w czasie obu wojen światowych i w latach 70 XX w. Za remont w latach 1996 – 2008 przyznano „Laur konserwatorski 2008”.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z zakrystią z boku. Kruchta piętrowa od frontu nawy z trójkątnym szczytem. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem barokowym z latarnią. Wewnątrz strop płaski z fasetą i polichromią z XVIII w., przemalowaną przez Olafa Ciruta. Przedstawienie na stropie Przemienienia Pańskiego i Oka Opatrzności. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach o prostej linii parapetu. Podłoga z desek. Belka tęczowa z krucyfiksem z XIX w. Ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i ambona barokowe z XVIII w. Stacje Drogi Krzyżowej z 1 poł. XIX w. Mała dzwonnica murowana.

Także warto zobaczyć. Murowany kościół z lat 30 XX w.