BABORÓW
województwo opolskie, powiat głubczycki

(fot. Zbigniew Bereszyński - 2001)

(fot. Jacek Ramus - 2003)

(fot. Zbigniew Bereszyński - 2001)

(fot. Brygida Kicińska - 2014)

(fot. ze zbioru Marek Tomaszewski)

(fot. Brygida Kicińska - 2014)

Położenie. Miasto siedziba gminy, 10 km na pd. – wsch. od Głubczyc.

Historia. Kościół p.w. Świętego Józefa z lat 1700 – 02. Zbudowany z fundacji ks. Szymona Piotra Motłocha proboszcza parafii. Drzewo do budowy kościoła ofiarowała Katarzyna von Larisch. Restaurowany w 1802 i 1890 r. – wymieniono dach gontowy na łupkowy. Gruntownie remontowany w 1912, 1920 r. i w latach 1995 – 96. Kościół od 1946 r. pod opieką Ojców Karmelitów Trzewiczkowych.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, barokowy konstrukcji zrębowej. Nie orientowany, zbudowany na podmurówce na planie krzyża greckiego z drewna modrzewiowego. Ramiona boczne utworzone przez dwie kaplice p.w. Aniołów i MB Szkaplerznej. Prezbiterium z boczną zakrystią z lożą kolatorską na piętrze i ramiona transeptu, zamknięte trójbocznie. Kruchta od frontu nawy. Dach jednokalenicowy, kryty łupkiem z wieżyczką na sygnaturkę od frontu (pierwotnie na skrzyżowaniu naw). Zwieńczoną blaszanym hełmem baniastym z latarnią i chorągiewką z datą „1700”. Wewnątrz pozorne sklepienie kolebkowe. Podłoga z desek drewnianych. Chór muzyczny z parapetem z wystawką w części środkowej, wsparty na dwóch słupach i prospektem organowym z ok. 1800 r. Cenna polichromia barokowa z p. XVIII w. na ścianach i stropie autorstwa Krauzego. Przedstawia Świętego Józefa z Dzieciątkiem i aniołami w prezbiterium. W nawie Świętego Michała Archanioła, Anioła Stróża z pielgrzymem, MB rozdzielającą szkaplerze na tle góry Karmel, Męczeństwo Świętej Barbary. Całość uzupełnia ornament roślinny i aniołki trzymające tablice z napisami w formie cytatów. Wyposażenie głównie barokowe z p. XVIII w.: Ołtarz główny i cztery ołtarze boczne. Ambona polichromowana. Liczne rzeźby i obrazy (w tym autora polichromii) z XVIII w. Na ścianach 14 obrazów Stacji Drogi Krzyżowej z XVIII w. Żyrandol drewniany z XVIII w. Nad progiem wyryta data budowy.

Także warto zobaczyć. Kościół farny, murowany z poł. XIX w.

Literatura. [8]