BARCICE
województwo mazowieckie, powiat wyszkowski

(fot. Marcin Szukała - 2007)

(fot. Sylwia Piekarek - 2018)

(fot. Marcin Szukała - 2007)

Położenie. Wieś w gm. Somianka, ok. 14 km na pd. – wsch. od Wyszkowa.

Historia. Kościół p.w. Świętego Stanisława Biskupa z 1758 r. Zbudowany z fundacji Mateusza Kamieńskiego księdza klasztoru norbertanek płockich. Remontowany w 1810 r., latach 1850 – 68, 1883 – 89 i po 2 wojnie światowej. Restaurowany w 1971 r. – Hanna Markowska. Remontowany w latach 1997 – 2001. Zabytek klasy „0”.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, trójnawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna sosnowego. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z bocznymi: zakrystią i skarbczykiem. Fasada frontowa z trzema czworobocznymi wieżyczkami. Zwieńczonymi gontowymi daszkami namiotowymi z krzyżami. Dwie kruchty od frontu i z boku nawy. Dach jednokalenicowy, kryty blachą. Wnętrze podzielone na trzy nawy, dwoma rzędami słupów po dwie sztuki. Sklepienie kolebkowe wspólne w nawie i prezbiterium, a w nawach bocznych stropy płaskie. Chór muzyczny o prostej linii parapetu, wsparty na dwóch kolumnach z neobarokowym prospektem organowym z 1858 r., autorstwa Stanisława Przybyłowicza. Belka tęczowa z krucyfiksem barokowym z XVII w. i napisem fundacyjnym z datą budowy. Polichromia z XIX w. w postaci fryzów roślinnych wieńczących ściany. Ołtarz główny z k. XVIII w. i dwa ołtarze boczne barokowe z ok. 1640 r. Ambona barokowa z 1754 r. Konfesjonał barokowy. Chrzcielnica klasycystyczna z 2 poł. XIX w. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej z 1768 r. Zbudowana na planie kwadratu, węższa w górnej kondygnacji oddzielona daszkiem okapowym i zwieńczona gontowym dachem namiotowym. Ogrodzenie z murowane z kamienia polnego. Plebania drewniana z 2 poł. XIX w.

Literatura. [4][39]