BIAŁKÓW KOŚCIELNY
województwo wielkopolskie, powiat kolski

(fot. Renata Nowińska - 2008)

(fot. Piotr Kiciński - 2005)

(fot. Michał Rychlik - 2008)

(fot. Piotr Kiciński - 2005)

(fot. Brygida Kicińska - 2018)

Położenie. Wieś w gm. Kościelec, 9 km na pd. – zach. od Koła.

Historia. Kościół p.w. Świętego Stanisława Biskupa z 1809 r. Zbudowany staraniem proboszcza Andrzeja Chlebowskiego.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte prostokątnie z zakrystią na osi. Kruchty od frontu i z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z kwadratową wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem cebulastym i latarnią. Wewnątrz stropy płaskie z polichromią z postaciami Świętych w plafonach. Uzupełniona elementami geometrycznymi i roślinnymi na ścianach. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach, o prostej linii parapetu z późnobarokowym prospektem organowym z instrumentem autorstwa W. Kołodziejskiego z p. XX w. Ołtarz główny w stylu neogotyckim z XIX w. Dwa ołtarze boczne i ambona neobarokowe z 2 poł. XIX w. Chrzcielnica z p. XIX w. Ogrodzenie murowane z kamieni polnych. Dzwonnice metalowa z daszkiem dwuspadowym i druga murowana.

Literatura. [2][6][13]