BIAŁOWIEŻA
województwo podlaskie, powiat hajnowski

(fot. Marcin Szukała - 2006)

(fot. Sylwia Piekarek - 2010)

Położenie. Wieś siedziba gminy, 20 km na wsch. od Hajnówki.

Historia. Cerkiew p.w. Świętych Cyryla i Metodego z 1873 r. W 1943 r. rozbudowana o kruchtę. W 2019 r. gruntownie remontowana ze środków Unii Europejskiej.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew konstrukcji zrębowej. Orientowana. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta od frontu. Dach nad nawą namiotowy, kryty blachą. Zwieńczony wieżyczką z blaszanym hełmem baniastym. Wewnątrz strop płaski. Nadwieszony chór o prostej linii parapetu. Podłoga z desek drewnianych. Jednorzędowy ikonostas klasycystyczny z ikonami z XIX w. Zachowane trzy dzwony, w tym jeden z 1661 r.

Także warto zobaczyć. Skansen budownictwa. Muzeum i park. Cerkiew murowaną. Wokół Puszcza Białowieska.