BIELSK PODLASKI II
województwo podlaskie, powiat bielski

(fot. Marcin Szukała - 2006)

(fot. Sylwia Piekarek - 2010)

(fot. Andrzej Wesół - 2015)

Położenie. Miasto siedziba powiatu, ok. 50 km na pd. od Białegostoku.

Historia. Cerkiew unicka p.w. Świętej Trójcy z 1799 r. Przejęta przez kościół prawosławny w 1834 r. W 1851 r. przeniesiona na obecne miejsce, podwyższono dzwonnicę. Remontowana w 1975 r. wymiana gontów na blachę. Gruntowny remont przeprowadzono w latach 2013 – 14.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew konstrukcji zrębowej. Orientowana, zbudowana na planie ośmioboku. Kruchta od frontu z nadbudowaną dzwonnicą. Zwieńczona dachem namiotowym z wieżyczką z hełmem baniastym. Nawa kryta blaszaną kopułą ośmioboczną. Zwieńczoną wieżyczką z hełmem baniastym. Wejście główne osłonięte daszkiem wspartym na słupach. Wewnątrz strop płaski, wsparty na czterech słupach. Podłoga drewniana. Chór muzyczny nad kruchtą. Ikonostas z 1852 r., autorstwa Mikołaja Michnowa.

Także warto zobaczyć. Cerkwie drewniane z k. XVII w i 1789 r. Cerkiew drewnianą otynkowaną.