BIERNATOWO
województwo wielkopolskie, powiat czarnkowsko – trzcianiecki

(fot. Marcin Szukała - 2003)

(fot. Piotr Kiciński - 2005)

(fragment pocztówki z p. XX w.)

Położenie. Wieś w gm. Trzcianka, 18 km na pd. – zach. od miasta.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. Wniebowzięcia NPM z 1843 r. Wieżę dobudowano w k. XIX w. W 1945 r. przejęty przez kościół katolicki. Remontowany w 1963, 1988 i 2002 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, konstrukcji słupowo – ramowej wypełnionej cegłą. Orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty prostokątnie. Murowana wieża od frontu, częściowo osadzona na nawie z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona hełmem iglicowym blaszanym, osadzonym na drewnianym ośmiobocznym bębnie. Dach jednokalenicowy, kryty dachówką. Wewnątrz ściany otynkowane. Strop płaski. Chór muzyczny z prospektem organowym i krótkie empory wsparte na ośmiu słupach. Ołtarz główny współczesny. Pozostałe wyposażenie z ok. poł. XIX w. neogotycka kropielnica, konfesjonał i ławki. Ogrodzenie z kamienia polnego i drewnianych sztachet.

Literatura. [2][6]