BISKUPICE OŁOBOCZNE
województwo wielkopolskie, powiat ostrowski

(fot. Ilona Szukała - 2006)

(fot. Piotr Kiciński - 2006)

(pocztówka z 1913 r. - przekazał Grzegorz Wojciechowski)

(reprodukcja - Album naszych zabytków T. 1. Kościoły drewniane, cz. 1 Dyec. gnieźnieńska - rys. Zygmunt Światopełk-Słupski - 1917)

(fot. Marcin Szukała - 2009)

Położenie. Wieś w gm. Nowe Skalmierzyce, 10 km na pn. – wsch. od Ostrowa Wlkp.

Historia. Kościół p.w. Świętego Bartłomieja Apostoła z 1726 r. Zbudowany staraniem proboszcza Marcina Romieńskiego. W latach 1919 – 24 przedłużono nawę, dobudowano transept i wieżę. Restauracja objęła dekorację i stolarkę rzeźbiarską. Odnowiony w 2005 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany na planie krzyża łacińskiego. Dwie kaplice ustawione symetrycznie po bokach nawy, tworzące pozorny transept, zamknięte prostokątnie o kalenicach niższych od nawy głównej. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z piętrową zakrystią z boku. Druga kruchta z boku nawy poprzedzona podcieniem, kryta dachem namiotowym i zwieńczona wieżyczką z latarnią. Wieża kwadratowa od frontu z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona gontowym hełmem cebulastym z latarnią. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną hełmem gontowym z latarnią. Wewnątrz strop belkowy w nawie, w prezbiterium pozorne sklepienie, ośmioboczne z dekoracją z kasetonami. Chór muzyczny wsparty na dwóch ozdobnych słupach z prospektem organowym i wystawionym parapetem w części środkowej. Belka tęczowa z barokowymi rzeźbami Grupy Pasyjnej z 1 poł. XVIII w. Ołtarz główny barokowy z 1 poł. XVIII w. W ołtarzu bocznym z 2 poł. XVIII w. rzeźba Świętego Antoniego z 1919 r., autorstwa Marcina Rożka.

Także warto zobaczyć. Pomnik ofiar wojen z lat 1919 – 20 i 1939 – 45.

Literatura. [1][2][6]