BLIZANÓW
województwo wielkopolskie, powiat kaliski

(fot. Marcin Szukała - 2004)

(fot. Brygida Kicińska - 2013)

(fot. Renata Nowińska - 2020)

(fot. Michał Rychlik - 2020)

(fot. Marcin Szukała - 2004)

(reprodukcja - Inwentarz drewnianej architektury sakralnej w Polsce – PAN – IS - Zeszyt 4a – 1985 – Mateusz Pawlaczyk)

Położenie. Wieś siedziba gminy, 17 km na pn. od Kalisza.

Historia. Kościół p.w. Narodzenia NMP (pierwotnie p.w. Świętego Mikołaja) z 1532 r. W 2 poł. XVI w. w rękach Braci Czeskich. Rozbudowany o kaplicę p.w. Świętej Tekli ok. 1610 r. Dobudowa wieży w 1 poł. XVIII w. Restaurowany i przebudowany 1760 r. z przebudową kaplicy, staraniem Maksymiliana Molskiego kasztelana rogozińskiego. Remontowany w latach 1875 – 85 i 1969 – 73 – wymiana gontów, podłogi i wzmocnienie konstrukcji i 1988 – 90. Podczas remontu w 2013 r. dofinansowanego z funduszy Unii Europejskiej odkryto krypty na zewnątrz kościoła i starą polichromię z 1761 r., wymieniono również szalunki i gont.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drzewa modrzewiowego. Zaliczany do grupy późnogotyckich kościołów, odmiany śląskiej. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z przylegającą zakrystią. Z boku nawy kaplica, kryta gontowym dachem namiotowym. Wieża od frontu, konstrukcji słupowej z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona dachem namiotowym z blaszanym hełmem cebulastym z sześcioboczną latarnią i chorągiewką z datą „1885”. Dach jednokalenicowy, kryty gontem. Wewnątrz strop płaski wspólny dla nawy i prezbiterium. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z parapetem o prostej linii i z prospektem organowym 6 głosowym z 1902 r. z warsztatu Antoniego Szymańskiego. Podłoga z desek. Polichromia z XVIII w. niedawno odkryta. Wyposażenie rokokowe: ołtarz główny z 1780 r., dwa ołtarze boczne, ołtarz rokokowy w kaplicy, konfesjonał i ławki z 1760 r. Ambona wczesnobarokowa z 1 poł. XVII w. z namalowanymi wizerunkami czterech ewangelistów. Ławy kolatorskie z XVIII w. Cenne obrazy i tryptyk z XVII w. Drewniana dzwonnica, konstrukcji słupowo – ramowej z 2 poł. XVIII w. Zbudowana na planie kwadratu, kryta namiotowym dachem gontowym.

Także warto zobaczyć. Dawna karczma z p. XIX w.

Literatura. [1][2][5b][6][39]