BROKĘCINO
województwo wielkopolskie, powiat złotowski



(fot. Ilona Szukała - 2001)


(fot. Piotr Kiciński - 2005)


(fot. Piotr Kiciński - 2005)


(reprodukcja - Die Bau- und Kunstdenkmäler des Regierungsbezirks Köslin. Band III: Die Kreise Schivelbein, Dramburg, Neustettin, Bublitz und Rummelsburg – Julius Kohte - 1934)

Położenie. Wieś w gm. Okonek, ok. 40 km na pn. – zach. od Złotowa.

Historia. Kościół po ewangelicki p.w. Świętego Kazimierza z k. XVI w. Zbudowany z fundacji rodziny Herzbergów. Prawdopodobnie z 1582 r. Wieża pochodzi z 1661 r. Remontowany w 1803 r. Restaurowany w latach 1913 – 14 – wykonano polichromię i dobudówkę od wschodu. Przejęty przez kościół katolicki w 1946 r. Restaurowany w 1994 r. z wymianą oszalowania i gontów na dachu. Zabytek I klasy.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół konstrukcji zrębowej. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty prostokątnie z zakrystią na osi. Wieża drewniana od frontu z pochyłymi ścianami zwężającymi się ku górze. Zwieńczona ośmiobocznym strzelistym hełmem iglicowym, krytym gontem. Wybudowany bez użycia gwoździ metalowych, a mocowania poszczególnych elementów wykonano za pomocą kołków i klinów drewnianych. Dach jednokalenicowy, kryty gontem. Wewnątrz wsparte na słupach empory z chórem muzycznym z inskrypcjami w języku niemieckim. Prospekt organowy 6 głosowy z 1913 r., autorstwa Barnima Gruneberga ustawiony nietypowo wzdłuż ściany bocznej. Polichromia na stropie belkowym z malowanymi kasetonami i motywami roślinnymi – liście akantu. Wyposażenie wnętrza głównie z XVII i XVIII w. Ołtarz główny i ambona – z malowanym przedstawieniem ewangelistów – renesansowe z 1605 r. Drewniana dzwonnica z 2 poł. XIX w., typu krosnowego, kryta dachem dwuspadowym.

Także warto zobaczyć.

Literatura. [1][2][6][39]

Strona główna