BRUDZEWO
województwo wielkopolskie, powiat słupecki

(fot. Marcin Szukała - 2009)

(fot. Piotr Kiciński - 2005)

(fot. Marcin Szukała - 2009)

(fot. Piotr Kiciński - 2011)

Położenie. Wieś w gm. Strzałkowo, 10 km na pn. – zach. od Słupcy.

Historia. Kościół p.w. Świętej Marii Magdaleny z 1826 r. Zbudowany z fundacji Józefa Mikorskiego. Rozbudowany w k. XIX w. z dodaniem murowanej fasady. Restaurowany w 1984 r.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół jednonawowy o konstrukcji zrębowej. Orientowany z przylegającymi kaplicą i kruchtą. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z zakrystią z boku. Kruchta i kaplica zamknięta trójbocznie o kalenicy niższej od dachu po bokach nawy. Murowana neogotycka fasada frontowa. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z kwadratową, drewnianą wieżyczką na sygnaturkę w części frontowej. Wnętrze wyłożone deskami. Strop płaski. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z parapetem wybrzuszonym w części środkowej. Belka tęczowa z późnogotyckim krucyfiksem z p. XVI w. i figurą Chrystusa Ukrzyżowanego. Ołtarz główny z figurą MB z Dzieciątkiem z 1 poł. XV w., oraz ołtarze boczne barokowe z p. XVIII w. Późnogotycka chrzcielnica kamienna o kształcie kielicha z barokową przykrywą. Konfesjonał wczesnobarokowy. Niska dzwonnica drewniana z 1 poł. XIX w. Zbudowana na planie kwadratu o czterospadowym dachu gontowym z latarnią na szczycie. Dzwony: z 1454 r. (z herbem Szeliga) i z przeł. XVIII i XIX w. Wokół mur z kamienia polnego.

Literatura. [1][2][6][A. C. Nowak; Słupca – Pyzdry – Zagórów; COIT; Poznań 1987 r.]