BRUSNO NOWE
województwo podkarpackie, powiat lubaczowski

(fot. Andrzej Wesół - 2006)

(fot. Andrzej Czyżewski - 2008)

(fot. Sylwia Piekarek - 2012)

(fot. Andrzej Wesół - 2015)

(fot. Brygida Kicińska - 2018)

Położenie. Wieś w gm. Horyniec, 20 km na pn. – wsch. od Lubaczowa.

Historia. Cerkiew greckokatolicka p.w. Świętej Paraskewy z p. XVIII w. Zbudowana z fundacji Maurycego Kurdwanowskiego kasztelana halickiego przez cieślę Stefan Semenowicz (Siematiewski). W 1873 r. dobudowano zakrystię. Przebudowana w latach 1903 – 06 nowy dach, babiniec z likwidacją kaplicy i podcieni. W latach 50 XX w. rozebrano dzwonnicę z p. XVIII w. Restaurowana od 1994 r. W latach 2015 – 16 generalna restauracja z przywróceniem pierwotnych kształtów przez firmę Bogusława Bulińskiego.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew konstrukcji zrębowej. Orientowana, zbudowana z drewna sosnowego. Trójdzielna. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Babiniec z zrekonstruowaną kaplicą Świętego Mikołaja z galerią arkadową na zewnątrz. Nawa, prezbiterium i babiniec kryte ośmiobocznymi kopułami gontowymi. Zwieńczonymi hełmami iglicowymi z pozornymi latarniami. Wokół świątyni podcienia wsparte na słupach z mieczami. Wewnątrz chór muzyczny. Część wyposażenia znajduje się w Muzeach w Łańcucie i Przemyślu. Obok świątyni cmentarz.

Także warto zobaczyć. Kościół z 1912 r. W okolicy zachowały się bunkry z tz. Linii Mołotowa.