BUCZ
województwo wielkopolskie, powiat wolsztyński

(fot. Marcin Szukała - 2004)

(fot. Sylwia Piekarek - 2009)

(fot. Brygida Kicińska - 2016)

(fot. Sylwia Piekarek - 2009)

(fot. Brygida Kicińska - 2016)

Położenie. Wieś w gm. Przemęt, 21 km na pd. – wsch. od Wolsztyna.

Historia. Kościół p.w. Świętej Barbary z 1782 r. Zbudowany staraniem Ludwika Hersztpolskiego podsęka ziemskiego wschowskiego. Remontowany na p. XX w. i latach 1998 – 99. Konserwowany w latach 1958 i 1969 pod kierunkiem – Teodor Szukała. W 2005 r. skradziono figurę Świętej Barbary i cztery anioły. Remontowany w 2015 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji słupowo – ramowej. Orientowany, zbudowany na planie krzyża łacińskiego na ceglanej podmurówce. Kaplice boczne tworzą pozorny transept o kalenicach równych nawie głównej, zamknięte prostokątnie. Prezbiterium mniejsze od nawy, trójbocznie zamknięte z przylegającą zakrystią na osi. Mała wieża konstrukcji słupowej, czworoboczna od frontu, osadzona na nawie. Zwieńczona baniastym hełmem blaszanym z latarnią i chorągiewką. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z wieżyczką na sygnaturkę nietypowo nad prezbiterium. Zwieńczoną czterospadowym daszkiem. Wewnątrz ściany otynkowane z polichromią z 1966 r. Strop belkowy z układem kasetonowym. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z wybrzuszonym parapetem w środku. Ołtarz główny barokowy z poł. XVII w. Dwa ołtarze boczne późnobarokowe z k. XVIII w. Ambona z fragmentami z XVIII w. Chrzcielnica rokokowa z 2 poł. XVIII w. Dzwonnica drewniana z k. XVIII w. Zbudowana na planie kwadratu, kryta gontowym dachem namiotowym i dzwonem z XVII w.

Także warto zobaczyć. Pałac klasycystyczny, myśliwski z p. XIX w. Rezerwat „Jezioro Trzebickie”.

Literatura. [1][2][6]