BUDZISZEWKO
województwo wielkopolskie, powiat obornicki



(fot. Marcin Szukała - 2003)


(fot. Marcin Szukała - 2003)


(fot. Brygida Kicińska - 2013)


(fot. Brygida Kicińska - 2013)

Położenie. Wieś w gm. Rogoźno, 18 km na wsch. od Obornik.

Historia. Kościół p.w. Świętego Jakuba Apostoła z 1755 r. Zbudowany z fundacji Władysława Tomickiego miecznika wielkopolskiego. W 1831 r. w kościele odbył się chrzest Marii Tekli Łubieńskiej na którym ojcem chrzestnym był przebywający w Wielkopolsce Adam Mickiewicz. Restaurowany w 1871 (staraniem Stanisława Łubieńskiego) i 1905 r. W 1878 r. odebrany katolikom przez właściciela okolicznych dóbr von Treskow zmierzającemu do zburzenia starego kościoła. Na mocy wyroku sądu kościół wrócił w posiadanie katolików. Zrujnowany w czasie wojny. W latach 1959 – 60 gruntownie restaurowany, mi. wymieniono częściowo ściany i założono nowe stropy.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy częściowo konstrukcji zrębowej, częściowo żelaznej (po remoncie w 1960 r.). Orientowany, zbudowany na planie krzyża łacińskiego. Pozorny transept w postaci kaplic bocznych o kalenicach niższych od nawy głównej, zamknięte prostokątnie. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z dwoma zakrystiami po bokach. Wieża od frontu konstrukcji słupowej z kruchtą w przyziemiu, nadbudowana nad nawą. Zwieńczoną blaszanym dachem namiotowym z krzyżem. Dach dwukalenicowy, kryty blachą miedzianą z okazałą ośmioboczną wieżyczkę na sygnaturkę. Zwieńczoną barokowym, baniastym hełmem blaszanym z latarnią. Wewnątrz strop płaski wspólny dla nawy i prezbiterium z fasetami. Chór muzyczny z organami z 1905 r. Brak polichromii. Ołtarz główny późnobarokowy, ołtarze boczne rokokowe z licznymi rzeźbami, oraz dwa konfesjonały z 2 poł. XVIII w. Chrzcielnica z alabastru z nakryciem w kształcie korony z krzyżem z XVIII w. Pod kościołem znajduje się krypta.

Także warto zobaczyć. Pałac klasycystyczny z p. XIX w. z tablicą upamiętniającą pobyt Adama Mickiewicza. W parku pomnikowe drzewa. Jezioro Budziszewskie z licznymi ośrodkami wypoczynkowymi.

Literatura. [1][2][6]

Strona główna