BUKÓWNO
województwo mazowieckie, powiat białobrzeski

(fot. Leszek Stankiewicz - 2005)

(fot. Sylwia Piekarek - 2010)

Położenie. Wieś w gm. Radzanów, ok. 20 km na pd. – zach. od Białobrzegów.

Historia. Kościół p.w. Nawiedzenia NPM z 1 poł. XVII w. Remontowany w 1818 r. Rozbudowany w 1900 r. o nowe prezbiterium, zakrystię i kruchtę. Gruntownie remontowany w latach 1971 – 72.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, trójnawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zaliczany do odmiany późnośredniowiecznego kościoła mazowieckiego. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte prostokątnie z zakrystią na osi i dwiema kaplicami po bokach. Kruchta od frontu nawy. Dach trójkalenicowy, kryty blachą z blaszaną wieżyczkę na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Wnętrze podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów po trzy sztuki. Stropy płaskie w nawie i kolebkowe w prezbiterium. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z parapetem o prostej linii. Zachowana polichromia w prezbiterium z 1933 r., autorstwa Zygmunta Wyszyńskiego i J. Boguckiego. Posadka ceramiczna. Ołtarz główny z 1900 r. Ambona barokowa. Chrzcielnica neogotycka. Kropielnica barokowa z miedzi. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowo – ramowej z przeł. XVII i XVIII w. Zbudowana na planie kwadratu, kryta blaszanym dachem namiotowym z wydatnym okapem.

Także warto zobaczyć.

Literatura. [5a][33]