CEWKÓW
województwo podkarpackie, powiat lubaczowski

(fot. Marcin Szukała - 2008)

(fot. Sylwia Piekarek - 2012)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

(fot. Marcin Szukała - 2008)

Położenie. Wieś w gm. Stary Dzików, ok. 20 km na pn. – zach. od Lubaczowa.

Historia. Cerkiew greckokatolicka p.w. Świętego Dymitra Męczennika z lat 1840 – 42. Zbudowana funduszem księcia Leona Sapiehy i staraniem ks. Antoniego Brylińskiego. Obecnie kościół rzymskokatolicki p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. W 1978 r. rozebrano dzwonnicę z ok. 1890 r. stojącą obok świątyni.

Budowa i wyposażenie. Cerkiew drewniana, konstrukcji zrębowej. Orientowana. Trójdzielna. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z bocznymi zakrystią i skarbczykiem. Babiniec poprzedzony gankiem wspartym na słupach. Nawa kryta ośmiopołaciową kopułą, prezbiterium i kruchta kalenicami. Zwieńczoną cebulastym hełmem blaszanym. Dachy kryte blachą. Wewnątrz nadwieszony chór muzyczny z parapetem o prostej linii i balustradą tralkową. Polichromia figuralna i roślinno – geometryczna z przel. XIX i XX w. Ikonostas zdemontowany. Wyposażenie częściowo znajduje się w muzeach w Sanoku i Krakowie.