CHEŁST
województwo wielkopolskie, powiat czarnkowsko – trzcianiecki

(fot. Marcin Szukała - 2007)

(fot. Piotr Kiciński - 2005)

(fragment pocztówki z p. XX w.)

Położenie. Wieś w gm. Drawsko, ok. 45 km na zach. od Czarnkowa.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. MB Częstochowskiej z 1765 r. W 1945 r. przejęty przez kościół katolicki. Rozbudowany w k. lat 70 XX w. o przedsionek i w 1983 r. o salkę katechetyczną. Restaurowany w 1989 i 1995 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, konstrukcji słupowo – ramowej. Orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty prostokątnie. Kruchta od frontu, a murowana salka katechetyczna z boku nawy. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z naczółkami od frontu i tyłu. Wewnątrz strop belkowy. Zachowane empory boczne i muzyczna, wsparte na słupach. Ołtarz złożony z wielu elementów z różnych okresów od XVIII do XX w. Dzwonnica metalowa, kratownicowa, zwieńczona daszkiem dwuspadowym.

Także warto zobaczyć. Puszczę Notecką.

Literatura. [1][6]