CHEŁSTÓW WIELKI
województwo dolnośląskie, powiat oleśnicki

(fot. Marcin Szukała - 2003)

(fot. Brygida Kicińska - 2005)

(reprint - Dolny Śląsk – Instytut Zachodni – Poznań – 1948 – Tom I)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

Położenie. Wieś w gm. Twardogóra, ok. 20 km na pn. – wsch. od Oleśnicy.

Historia. Kościół p.w. Świętego Idziego z 2 poł. XVII w. Remontowany w 1932, 1958 i 1976 r. – przekształcenie bocznej kruchty w kaplicę. Klasyfikowany jako zabytek architektury sakralnej II grupy.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej Orientowany, zbudowany na ceglanej podmurówce. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z przylegającą zakrystią, która posiada lożę na piętrze. Kaplica (do 1976 r. kruchta) p.w. MB Częstochowskiej z boku nawy. Wieża kwadratowa od frontu, konstrukcji słupowej z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona gontowym dachem namiotowym z krzyżem. Dach dwukalenicowy, kryty gontem. Wnętrze wyłożone boazerią. Strop płaski wspólny dla nawy i prezbiterium z fasetami. Świątynia nie posiada chóru muzycznego, niezachowane organy umiejscowione były na podłodze. Podłoga z desek drewnianych. Polichromia z 1922 r. autorstwa Oskara Krugera, obecnie zakryta. Barokowy ołtarz główny z ok. 1700 r., przekształcony w 1976 r. Dwie rzeźby gotyckie z ok. 1400 r. Drewniana chrzcielnica polichromowana ludowo – barokowa z 1697 r. Świecznik rokokowy na stropie z 1774 r. Kościół otacza cmentarz i park ze starym drzewostanem. Część wyposażenia autorstwa M. Hildebranda, pochodzi z kościoła Świętej Trójcy z Twardogóry.

Literatura. [8][16a]