CHLEWO
województwo wielkopolskie, powiat ostrzeszowski

(fot. Brygida Kicińska - 2005)

(fot. Piotr Kiciński - 2006)

Położenie. Wieś w gm. Grabów, 11 km na pn. – wsch. od Ostrzeszowa.

Historia. Kościół p.w. Świętego Marcina z 1651 r. Zbudowany z fundacji Stanisława Kobierzyckiego. W 1794 r. rozbudowany o wieżę. Restaurowany w latach 1981 – 84 i 1992 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z zakrystią z boku. Wieża od frontu z kruchtą w przyziemiu. Kryta gontowym dachem namiotowym. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z szerokim okapem i z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem cebulastym z latarnią. Wewnątrz stropy płaskie z listwami. Na belce tęczowej późnogotyckie figury i krucyfiks z p. XVI w. Chór muzyczny wsparty na czterech kolumnach z parapetem z prostokątną wystawką w części środkowej i prospektem organowym. Ołtarz główny barokowy, ołtarze boczne rokokowe z XVIII w. Duży krucyfiks z datą „1653”. Chrzcielnica barokowa o kształcie drzewa rajskiego z wężem z 2 poł. XVIII w. Konfesjonał z XVIII w. Wokół kościoła jesiony i kasztanowce i mur z cegły.

Także warto zobaczyć. Zaniedbany dwór z p. XIX w. w parku.

Literatura. [1][2][6]