CHŁOPIATYN
województwo lubelskie, powiat hrubieszowski

(fot. Andrzej Czyżewski - 2008)

(fot. Sylwia Piekarek - 2012)

(fot. Brygida Kicińska - 2018)

(reprodukcja - Ryszard Brykowski - Spalona cerkiew z Hulcza ... - Ochrona Zabytków - 1974)

Położenie. Wieś w gm. Dołhobyczów, ok. 42 km na pd. od Hrubieszowa.

Historia. Cerkiew greckokatolicka p.w. Zesłania Ducha Świętego z lat 1863 – 1864. Od 1875 r. zmieniona na cerkiew prawosławną. Remontowana w 1924 r. Obecnie kościół rzymskokatolicki.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew konstrukcji zrębowej. Orientowana, zbudowana z drewna sosnowego. Trójdzielna. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Nad wejściem głównym balkon z galeryjką, wsparty na dwóch słupach. Dach z trzema ośmiobocznymi kopułami, krytymi gontem. Zwieńczonymi baniastymi hełmami blaszanymi z latarniami. Świątynia otoczona wydatnym okapem wsparty na rysiach. Wewnątrz chór muzyczny. Podłoga z desek. Polichromia rokokowo – ludowa o motywach architektonicznych i ornamentalnych z przedstawieniami figuralnymi z 1864 r. Przedstawienie m. in. Matki Boskiej Dobrej Opieki, Scen z Nowego Testamentu i czterech Ewangelistów. Ikonostas późnobarokowy z ikonami z XVIII w. Ołtarz główny i dwa boczne późnobarokowe z k. XVIII w. Żyrandol – pająk drewniany w stylu barokowym z XIX w. Dzwonnica murowana typu parawanowego.

Także warto zobaczyć. Cmentarz z krzyżem z 1848 r. ustawionym na pamiątkę zniesienia pańszczyzny.