CHOCIMINO
województwo zachodniopomorskie, powiat koszaliński

(fot. Beata Zbonikowska - 2007)

(fot. Sylwia Piekarek - 2022)

(fragment pocztówki przed 1945 r.)

Położenie. Wieś w gm. Polanów, ok. 35 km na pd. – wsch. od Koszalina.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus z XVIII w. Przejęty przez kościół katolicki w 1945 r. Remontowany w latach 1958 – 59 z usunięciem zabytkowego wyposażenia i otynkowaniem ścian zewnętrznych i 162 – 63.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, jednonawowy konstrukcji słupowo – ramowej. Orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego z nawy prezbiterium, zamknięty prostokątnie. Wieża drewniana od frontu, osadzona na nawie. Zwieńczona hełmem namiotowym. Dzwon z 1684 r. z odlewni Ernsta Kritewit. Dach jednokalenicowy, kryty dachówką. Wewnątrz strop płaski wsparty na dwóch słupach wolnostojących i dwóch słupach empory muzycznej, o prostej linii parapetu. Zachowany neoklasyczny prospekt organowy z 2 poł. XIX w. Posadzka murowana. W wyposażeniu współczesny ołtarz główny posoborowy. Konfesjonał z przeł. XIX i XX w. Cenne malowane herby na oknie z poprzedniego kościoła.

Także warto zobaczyć. Dwór neoklasycystyczny z 1864 r. w parku.