CHOJNA
województwo wielkopolskie, powiat wągrowiecki

(fot. Marcin Szukała - 2004)

(fot. Piotr Kiciński - 2012)

(fot. Sylwia Piekarek - 2019)

Położenie. Wieś w gm. Gołańcz, ok. 20 km na pn. od Wągrowca.

Historia. Kościół p.w. Świętej Małgorzaty z 1776 r. Zbudowany z fundacji Macieja Mielżyńskiego starosty wałeckiego. Remontowany w 1836 i 1894 r. W latach 1974 – 76 zmiana wystroju wnętrza z położeniem boazerii. Remontowany w latach 2000 – 03 z dobudową nowej zakrystii.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, jednonawowy konstrukcji mieszanej: zrębowej od wewnątrz i słupowo – ramowej wypełnionej cegłą od zewnątrz. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Wieża od frontu, nadbudowana nad nawą konstrukcji słupowej. Zwieńczona czworobocznym dachem piramidalnym. Wejście główne od frontu osłonięte daszkiem wspartym na dwóch słupach. Dach dwukalenicowy, kryty dachówką. Wnętrze wyłożone boazerią. Płaski strop belkowy w nawie i z fasetą w prezbiterium. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z wystawką w części środkowej. Belka tęczowa z krucyfiksem z XVIII w. Ołtarz główny późnobarokowy z 1 poł. XVIII w. (przeniesiony w 1863 r. z kościoła po bernardyńskiego z Gołańczy). Dwa ołtarze boczne: barokowy i w stylu regencji z 1 poł. XVIII w. Ambona i chrzcielnica barokowe z XVIII w. Wysoka dzwonnica metalowa, kryta daszkiem dwuspadowym. Dwa dzwony z 1952 r.

Także warto zobaczyć. Stare drzewa przy kościele, lipa o obw. 490 cm.

Literatura. [1][2][6][Pałuki – Paweł Anders – WBP – 1997]