CHYROWA
województwo podkarpackie, powiat krośnieński

(fot. Andrzej Czyżewski - 2007)

(fot. Agnieszka Purgał - 2008)

(fot. Sylwia Piekarek - 2011)

(fot. Andrzej Czyżewski - 2007)

(fot. Sylwia Piekarek - 2011)

(reprodukcja - Mystectwo lemkiwśkoji cerkwy – V. Karmazyn Kakovsky – 1975)

Położenie. Wieś w gm. Dukla, ok. 25 km na pd. – zach. od Krosna.

Historia. Cerkiew greckokatolicka p.w. Przeświętej Bogorodzicy z 1780 r. Murowane prezbiterium i zakrystia pochodzi prawdopodobnie z p. XVIII w. Odnawiana w 1932 z przebudową stropu, 1970 r. i latach 1989 –1993. Od 1947 r. kościół rzymskokatolicki p.w. Matki Boskiej Opieki Bogurodzicy. Zaniedbaną cerkiew w 1982 r. próbowano rozebrać. Remontowana na przeł. lat 80 i 90 XX w.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew konstrukcji zrębowej. Orientowana. Trójdzielna, zbudowana w stylu środkowo wschodnio łemkowskim. Prezbiterium mniejsze od nawy, murowane zamknięte półkoliście z boczną zakrystią. Wieża konstrukcji słupowo – ramowej z pozorną izbicą o ścianach pochylonych ku górze i poprzedzona kruchtą. Zwieńczona baniastym hełmem blaszanym z latarnią. Nad nawą, prezbiterium i zakrystią dachy namiotowe, ośmioboczne, kryte blachą. Zwieńczone kopulastymi hełmami blaszanymi z latarniami. Przyziemie osłonięte fartuchem gontowym. Wewnątrz w nawie pozorna kopuła ośmiopołaciowa, w prezbiterium i babińcu stropy płaskie z wydatną fasetą. Chór śpiewaczy nadwieszony. Portal główny z łukiem oślego grzbietu z datą zapisana łaciną i cyrylicą “12 czerwca 1780 roku”. Zachowane fragmenty polichromii z 1932 r., zniszczonej w latach 80 XX w. Ikonostas rokokowy z k. XVIII w. Ołtarz boczny rokokowy z k. XVIII w. Ambona z przeł. XVIII i XIX w. Cerkiewny otoczona murem z kamienia polnego.

Literatura. [11]