CIBORY – KOŁACZKI
województwo podlaskie, powiat białostocki

(fot. Leszek Stankiewicz - 2006)

(fot. Sylwia Piekarek - 2010)

(fot. Ilona Szukała - 2017)

(fot. Leszek Stankiewicz - 2006)

(Zawady - fot. z lat 50 XX w. - Władysław Paszkowski, ze zbioru Grzegorz Ryżewski)

(fot. Grzegorz Ryżewski - 2020)

Położenie. Wieś w gm. Zawady, ok. 40 km na zach. od Białegostoku.

Historia. Kościół p.w. Narodzenia NMP z lat 1742 – 43 r. Zbudowany w pobliskich Zawadach. Przeniesiony w obecne miejsce w 1979 r. Remontowany w latach 1789 – 96, 1813, 1839 (wykonanie polichromii fundacji Józefa Suchodolskiego) i 1883 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, trójnawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, pseudobazylikowy, zbudowany w stylu barokowym. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z dwoma bocznymi zakrystiami. W fasadzie frontowej wysunięty ryzalit piętrowy, w którym mieści się kruchta. Dach jednokalenicowy z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem kopulastym. Wnętrze podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów z spłaszczonymi arkadami. Stropy płaski wspólny dla nawy i prezbiterium, a w nawach bocznych niższe. Chór muzyczny nad kruchtą z wystawką w środku. Belka tęczowa z krucyfiksem. Polichromia iluzjonistyczna, późnoklasycystyczna z 1839 r., autorstwa Jana Czarnowskiego. Uzupełniona w 1883 r. o sceny na stropie MB Niepokalanej w prezbiterium i Baranka Bożego i Gołębicy w nawie i symboli Wiary, Nadziei i Miłości. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne eklektyczne i ambona z ok. 1870 r. Drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej z 2 poł. XVIII w., zbudowana na planie kwadratu. Dwukondygnacyjna o górnej części mniejsza, zwieńczona gontowym dachem namiotowym.

Literatura. [4]