CICIBÓR DUŻY
województwo lubelskie, powiat bialski

(fot. Marcin Szukała - 2007)

(fot. Sylwia Piekarek - 2012)

(pocztówka z 1 poł. XIX w.)

(fot. Brygida Kicińska - 2016)

Położenie. Wieś w gm. Biała Podlaska, ok. 5 km na pn. od miasta.

Historia. Cerkiew greckokatolicka p.w. Świętej Praksedy z 1655 r. Zbudowana z fundacji Adama Świderskiego. Remontowana w 1740 r. W 1875 r. przejęta przez prawosławie. W 1919 r. przejęta przez kościół katolicki. Uszkodzona w 1920 r. podczas wojny. W 1938 r. wymiana pokrycia dachu na blachę. W latach 1939 – 45 wykorzystywana jako pralnia i magazyn amunicji. Rozebrano dzwonnicę. Odbudowana po zniszczeniach w 1955 r. Remontowana w 1980 r. Obecnie kościół filialny p.w. MB Częstochowskiej.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew konstrukcji zrębowej. Orientowana. Salowa, zbudowana na planie ośmioboku, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięta trójbocznie z zakrystią na osi. Dach jednokaleniowy, kryty blachą z ośmioboczną wieżyczką w centralnej części. Zwieńczoną cebulastym hełmem blaszanym. Wnętrze otynkowane z płaskim stropem. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach o prostej linii parapetu. W wyposażeniu ołtarz główny. Zachowana neobarokowa kropielnica żeliwna z k. XIX w.