CIECHOLUB
województwo pomorskie, powiat słupski

(reprodukcja - Hinterpommern Wirtschafts - und Kulturaufgaben eines Grenzbezirks – Curt Cronau - Stettin - 1929)

Położenie. Wieś w gm. Kępice, ok. 30 km na pd. od Słupska.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. z 1799 r. Zbudowany z fundacji rodziny von Zitzewitz. Rozbudowany w 1911 r. – dobudowa wieży i zakrystii. Od 2 wojny światowej do 1976 r. odprawiano nabożeństwa. Rozebrany w 2004 r. W 2011 r. zrekonstruowano kościół w Warcinie.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, jednonawowy konstrukcji słupowo – ramowej. Orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego z nawy prezbiterium, zamknięty prostokątnie. Z boku nawy mała kruchta. Wieża kwadratowa od frontu. Zwieńczona hełmem iglicowym. Dach jednokalenicowy. Kościół posiadał kryptę. Część wyposażenia znajduje się w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, mi. empora muzyczna z XVIII w. malowidłami, fragmenty ołtarza renesansowego, obrazy, rzeźby, świeczniki z XVII w. i żyrandole z XVIII w.