CUDZYNOWICE
województwo świętokrzyskie, powiat kazimierski

(fot. Brygida Kicińska - 2004)

(fot. Sylwia Piekarek - 2010)

(fot. Grzegorz Ossoliński - 2009)

(fot. Sylwia Piekarek - 2010)

(fot. Brygida Kicińska - 2004)

(fot. Grzegorz Ossoliński - 2009)

(fot. Brygida Kicińska - 2011)

Położenie. Wieś w gm. Kazimierza Wielka, ok. 3 km na pn. miasta.

Historia. Kościół p.w. Wszystkich Świętych z 1757 r. Zbudowany przez Teresę z Morsztynów Ossolińską kasztelanową sandomierską. Remontowany w 1826, 1849, 1891 i 1913 r. Skarbczyk dobudowano po 2 wojnie światowej. Remontowany w 1973 i 1993 – wymiana pokrycia dachu na blachę miedzianą i 2011 r.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół trójnawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z bocznymi zakrystią i skarbczykiem i kaplicą Ogrojca na zewnątrz. Kruchty od frontu i z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą miedzianą z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną cebulastym hełmem blaszanym z latarnią. Wewnątrz w nawie strop mieszany, zwierciadlany przechodzący w kolebkowy po bokach, wsparty na dwóch słupach. W prezbiterium strop płaski z fasetą. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach o falistej linii parapetu z rokokowymi organami 9 głosowymi z 2 po. XVIII w. Belka tęczowa ozdobnie wygięta z Grupą Pasyjną i gotyckim krucyfiksem z 1 poł. XV w. Polichromia z 1913 r. Na stropie przedstawienie Koronację i Wniebowzięcie NMP i wizerunki Świętych. Ołtarz główny z obrazem Ukrzyżowania, prawdopodobnie autorstwa Franciszka Smuglewicza, dwa ołtarze boczne i ambona rokokowe z k. XVIII w. Cenna figura MB z Cudzynowic z k. XIV w. obecnie w muzeum diecezjalnym w Kielcach. Dwa konfesjonały późnobarokowe. Chrzcielnica drewniana w stylu późnobarokowym. Kropielnica marmurowa z ok. 1800 r. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowo – ramowej z okresu budowy kościoła. Zbudowana na planie kwadratu, kryta gontowym dachem namiotowym z ośmioboczną wieżyczką z kopulastym hełmem blaszanym i latarnią.

Także warto zobaczyć. Dwór z poł. XIX w.

Literatura. [10][35][39]