CYNKÓW
województwo śląskie, powiat myszkowski

(fot. Marcin Szukała - 2004)

(fot. Brygida Kicińska - 2013)

(reprodukcja - Przewodnik po Zagłębiu Dąbrowskim - 1939)

(reprodukcja - Biuletyn Histori Sztuki i Kultury 1935 3)

(fot. Brygida Kicińska - 2007)

Położenie. Wieś w gm. Koziegłowy, 15 km na zach. od Myszkowa. Kościół znajduje się 1 km od wsi.

Historia. Kościół p.w. Świętego Wawrzyńca z 1631 r. Zbudowany przez cieślę Walentego Ruraya. Restaurowany w latach 1955 – 56. W 1976 i 1993 r. okradziony z wyposażenia. Wymiana pokrycia dachu w 1997 r. Zabytek klasy „0”.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji sumikowo – łątkowej. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią na planie prostokąta. Kruchta od frontu nawy. Ołtarz polowy z boku nawy. Stromy dach dwukalenicowy, kryty gontem z szerokim okapem. Centralnie ustawiona wieżyczka sześcioboczna na sygnaturkę z hełmem blaszanym, barokowym z latarnią. Wewnątrz strop płaski wspólny dla nawy i prezbiterium. Chór muzyczny z parapetem o prostej linii, wsparty na czterech słupach i zniszczonymi organami. Belka tęczowa z sceną Ukrzyżowania i późnogotyckimi aniołkami z k. XV w. Zachowane dwa portale z ozdobnym nadprożem i datą budowy, oraz nazwiska budowniczego. Podłoga z desek. Ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i ambona – polichromowana z dekoracją roślinną – późnorenesansowe z poł. XVII w. W wyposażeniu stacje Drogi Krzyżowej, konfesjonał i rzeźby późnogotyckie. Ogrodzenie murowane z kamienia polnego.

Także warto zobaczyć. Nowa świątynia z 1995 r.

Literatura. [15]