CZERLEJNO
województwo wielkopolskie, powiat poznański

(fot. Marcin Szukała - 2001)

(fot. Piotr Kiciński - 2004)

(fot. Marcin Szukała - 2007)

(fot. Sylwia Piekarek - 2013)

(fot. Brygida Kicińska - 2013)

(reprodukcja - Katalog Zabytków Sztuki - Powiat Średzki - 1964)

(fot. Paweł Pasternak - 2019)

Położenie. Wieś w gm. Kostrzyn, ok. 25 km na wsch. od Poznania.

Historia. Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP z 1743 r. Zbudowany z fundacji proboszcza Łukasza Lubaszowskiego. Rozbudowany w 1794 r. z dobudową wieży. Remontowany w 1868 i 1939 r. W czasie 2 wojny światowej kościół ograbiony z dzwonów i zamieniony na magazyn przez Niemców. Liczne remonty po wojnie mi. w 1958 r. W ostatnich latach odnowiono wyposażenie kościoła i odtworzono fragment starej polichromii w postaci kotary nad ołtarzem głównym.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół trójnawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Wieża o konstrukcji słupowej, dwukondygnacyjna od frontu z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona barokowym, blaszanym hełmem z ośmioboczną latarnią i krzyżem. Kruchta z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty gontem. Wewnątrz dwa rzędy słupów, wydzielających wąskie nawy boczne. Strop płaski z fasetami, w nawie głównej z dekoracją kasetonową. Chór muzyczny wsparty na sześciu słupach z wybrzuszonym parapetem w części środkowej i prospektem organowym 7 głosowym z 1903 r., autorstwa Alberta Polzina (Polcyn). Grupa Ukrzyżowania z rzeźbami z 2 poł. XVI w. umieszczona nietypowo na ścianie bocznej prezbiterium. Ołtarz główny i trzy ołtarze boczne rokokowe z k. XVIII w. Ambona i chrzcielnica rokokowe, podtrzymywane przez anioły z 2 poł. XVIII w. Szczególnym zabytkiem jest gotycka rzeźba MB z Dzieciątkiem z 2 poł. XIV w., obecnie w muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Kamienna kropielnica wczesnośredniowieczna, dawna chrzcielnica. Stacja Drogi Krzyżowej wykonane z gipsu. Dzwonnica drewniana typu krosnowego z gontowym dachem czterospadowym. Kościół otoczony murem kamiennym z dwoma bramami. Plebania murowana z k. XIX w.

Także warto zobaczyć. Pałac z 1913 r. Ruina wiatraka koźlaka z k. XVIII w.

Literatura. [1][2][6][13][39]