CZESZEWO
województwo wielkopolskie, powiat wrzesiński

(fot. Marcin Szukała - 2008)

(fot. Piotr Kiciński - 2005)

(fragment pocztówki z p. XX w.)

(fot. Marcin Szukała - 2008)

(fot. Brygida Kicińska - 2017)

Położenie. Wieś w gm. Miłosław, ok. 18 km na pd. od Wrześni.

Historia. Kościół p.w. Świętego Mikołaja z 1792 r. Zbudowany z fundacji Antoniego Jabłonowskiego kasztelana krakowskiego, przez cieślę Johana Adama. Remontowany po 2 wojnie światowej.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną barokowym hełmem blaszanym z latarnią. Wewnątrz płaski strop wspólny dla nawy i prezbiterium. Chór muzyczny, wsparty na dwóch słupach z wypukłym parapetem i prospektem organowym. Belka tęczowa z Grupą Pasyjną z figurami późnogotyckimi z p. XVI w., krucyfiksem późnobarokowym z k. XVIII w. i datą budowy: "1792”. Polichromia ornamentalna z p. XX w. z elementami roślinnymi i przedstawieniami (w medalionach) Świętego Wojciecha i Stanisława. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne późnobarokowe z k. XVIII w. Chrzcielnica i konfesjonał z przeł. XIX i XX w. Późnogotycka rzeźba MB z Dzieciątkiem z ok. 1440 r. Epitafium powstańca Juliusza Łukaszewicza, poległego w bitwie pod Książem w 1848 r. Dzwonnica drewniana typu krosnowego z ok. 1792 r. Kryta gontowym dachem dwuspadowym. Plebania murowana z 1903 r.

Także warto zobaczyć. Szachulcowa karczma z k. XVIII w. Dwór z k. XIX w. Rezerwat przyrody „Czeszewo”.

Literatura. [1][2][6][13][Miłosław – Bogdan Kucharski – WBP – 1997]