DĄBCZE
województwo wielkopolskie, powiat leszczyński

(fot. Marcin Szukała - 2002)

(fot. Piotr Kiciński - 2010)

Położenie. Wieś w gm. Rydzyna, 6 km na pd. - wsch. od Leszna.

Historia. Kościół p.w. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej z przeł. XVI i XVII w. Powiększony w latach 1666 – 68 staraniem księdza Wawrzyńca Wieczorkowskiego mi. o wieżę. Restaurowany wielokrotnie na przeł. XIX i XX w., po 1945 r. W latach 1970 – 71 – restaurowany, wykonano nowe podwyższone fundamenty, usunięto tynki wewnętrzne z polichromią. Remontowany w latach 90 XX w.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, jednonawowy konstrukcji ryglowej wypełnionej gliną i cegłą. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, prostokątnie zamknięte i z boczną zakrystią. Wieża drewniana od frontu, konstrukcji słupowej, dwukondygnacyjna z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona gontowym dachem namiotowym z iglicą i krzyżem. Druga kruchta z boku nawy. Stromy dach dwukalenicowym, kryty gontem z chorągiewką nad prezbiterium z datą „1666”. Wnętrze wyłożone deskami. Stropy płaskie, w prezbiterium obniżony. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach, o prostej linii parapetu. Prospekt organowy barokowy z 1704 r. z instrumentem 8 głosowym Samuela Naesera. Ołtarz główny późnorenesansowy z 1591 r. Ambona rokokowa z ok. poł. XVIII w. Chrzcielnica wczesnobarokowa z ok. poł. XVII w.

Także warto zobaczyć. Wiatrak koźlak z 1766 r.

Literatura. [1][2][6][39]