DĘBKI
województwo pomorskie, powiat wejherowski

(fot. Elżbieta Kazimierska - 2005)

(fot. Sylwia Piekarek - 2018)

(zdjęcie z k. lat 30 XX w.)

(fot. Elżbieta Kazimierska - 2005)

(fot. Brygida Kicińska - 2019)

Położenie. Wieś w gm. Krokowa, 30 km na pn. od Wejherowa.

Historia. Kościół p.w. MB Częstochowskiej z lat 1934 – 35. Zbudowany wg projektu T. Hornunga. Zarządzany przez zgromadzenie Księży Zmartwychwstańców. Odbudowany po zniszczeniach wojennych.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany konstrukcji zrębowej. Zbudowany na planie litery „T” na kamiennej podmurówce. Ramiona boczne o niższej kalenicy od nawy głównej, zamknięte prostokątnie. Wejście poprzedzone podcieniem wspartym na czterech słupach i zwieńczone szczytem z kozubkiem. Kościół kryty wysokimi dachami dwuspadowymi. Wnętrze podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów z mieczami. Stropy belkowe. Ściany wyłożone boazerią. Chór muzyczny umieszczony nad podcieniem o prostej linii parapetu. Wyposażenie: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, rzeźbione stacje Drogi Krzyżowej i rzeźby wykonane przez ludowych rzeźbiarzy Franciszka Menczykowskiego i Teodora Plińskiego. Witraże w oknach.

Także warto zobaczyć. Dworek z p. XX w. i chatę rybacką nr 86 z XVIII w.

Literatura. [9][28]