DANISZEWO
województwo mazowieckie, powiat płocki

(reprodukcja - Marian Kornecki – Kościoły drewniane w Małopolsce – Kraków – 1999)

Położenie. Wieś w gm. Bulkowo, ok. 30 km na wsch. od Płocka.

Historia. Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego z 1717 r. Zbudowany staraniem ks. Mateusza Karwowskiego. Remontowany w 1860, 1883 (dobudowa dwuwieżowej fasady frontowej), 1895 r. i w latach 1947 – 51. Rozebrany w 1994 r. przez ks. Tadeusza Zbornego.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół trójnawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z bocznymi zakrystią i składzikiem. Fasada frontowa dwuwieżowa w stylu klasycystycznym z wgłębnym z portykiem z dwoma słupami pod frontonem z okiem opatrzności pośrodku. Wieże niskie, kryte spłaszczonymi dachami namiotowymi. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Wnętrze podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów po trzy sztuki. Chor muzyczny z klasycystycznym prospektem organowym z 1895 r., autorstwa Wacława Przybyłowowicza. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne barokowe z 1 poł. XVIII w. Chrzcielnica neobarokowa z ok. 1860 r.

Literatura.[4][9]