DĘBY SZLACHECKIE
województwo wielkopolskie, powiat kolski

(fot. Marcin Szukała - 2002)

(fot. Renata Nowińska - 2009)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

(fot. Sylwia Piekarek - 2019)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

Położenie. Wieś w gm. Osiek Mały, 10 km na pn. od Koła.

Historia. Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP z 1756 r. Zbudowany z fundacji Stanisława Zakrzewskiego podkomorzego inflanckiego. Mocno zniszczony w latach okupacji 1940 – 44, użytkowany jako zakład stolarski. Rozebranie zakrystii i kruchty, demontaż wyposażenia. Restaurowany po wojnie w latach 1945 – 48. Generalny remont przeprowadzono w latach 1998 – 2002 (firma Józefa Paczki) i odnowienie wnętrza 2004 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna sosnowego i świerkowego, na planie krzyża. Poprzeczną nawę tworzą dwie kaplice, zamknięte prostokątnie o kalenicach niższych od nawy. Prezbiterium mniejsze od nawy, prostokątnie zamknięte. Od frontu nawy wysoka kruchta. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę w centralnej części. Zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Wewnątrz strop płaski wspólny dla nawy i prezbiterium. Chór muzyczny. Belka tęczowa z barokowym krucyfiksem i łacińską inskrypcją. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne współczesne w stylu eklektycznym. Kamienna chrzcielnica. Dzwonnica drewniana, typu krosnowego, kryta dachem dwuspadowym z dzwonem z 1745 r.

Także warto zobaczyć. Dworek z XIX w. w parku z dębami o obw. do 400 cm. Klasycystyczna kaplica z 1 poł. XIX w. na cmentarzu.

Literatura. [1][2][6]