DOŁGIE K. DRAWSKA
województwo zachodniopomorskie, powiat drawski

(fot. Beata Zbonikowska - 2005)

(fot. Beata Zbonikowska - 2007)

(fot. Beata Zbonikowska - 2005)

(fot. Sylwia Piekarek - 2022)

Położenie. Wieś w gm. Ostrowice, 11 km na pn. – wsch. od Drawska Pomorskiego.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. Świętego Jana Chrzciciela z 1701 r. Badania dendrochronologiczne wykazały, że elementy dachu pochodzą z ok. 1636 r. Remontowany w 1745 i 1926 r. Przejęty przez kościół katolicki w 1946 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy konstrukcji słupowo – ramowej. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty trójbocznie. Nawa na planie wydłużonego ośmioboku. Obecnie otynkowany. Wieża drewniana, czworoboczna od frontu, prawie w całości wtopiona w nawę z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona ośmiobocznym hełmem blaszanym w kształcie odwróconego kielicha z chorągiewka z datą „1701”. Dach jednokalenicowy, kryty dachówką. Wewnątrz strop belkowy. Ołtarz główny barokowy z XVIII w. Krucyfiks neogotycki, metalowy z 2 poł. XIX w.