DOLSK
województwo wielkopolskie, powiat śremski

(fot. Marcin Płóciennik - 2002)

(fot. Sylwia Piekarek - 2009)

(fot. Ilona Szukała - 2013)

Położenie. Miasto siedziba gminy, 12 km na pd. od Śremu.

Historia. Kościół p.w. Świętego Ducha z 1618 r. Niektóre źródła podają datę budowy – poł. XVI w. W XVIII w. dobudowano szachulcową kruchtę, a następnie w 1725 r. nadbudowano wieżę drewnianą. Wielokrotnie remontowany: 1927, 1947, 1957, 1972 r. i latach 1995 – 96 – konserwacja polichromii.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy, konstrukcji zrębowej z nawą na planie kwadratu. Zaliczany do grupy późnogotyckich kościołów odmiany wielkopolskiej. Orientowany z węższym prezbiterium od nawy, trójbocznie zamkniętym. Obok szachulcowa zakrystia i kruchta. Druga kruchta od frontu. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z dużym okapem nad prezbiterium. Wieża czworoboczna od frontu. Zwieńczona hełmem gontowym i drewnianą latarnią. Wewnątrz strop płaski. Chór muzyczny wspartą na czterech ozdobnych słupach z prospektem organowym z wysuniętą kwadratową częścią środkową. Belka tęczowa z datą budowy: „1618” i cytatem ze starego testamentu i krucyfiksem z 1 poł. XVI w. Zachowane trzy stare portale w tym w kształcie oślego grzbietu. Polichromia w prezbiterium z lat 20 XX w. Wczesnobarokowy ołtarz główny i dwa boczne z 1 poł. XVII w.

Także warto zobaczyć. Kościół farny późnogotycki z ok. 1460 r.

Literatura. [1][2][6][13][Dolsk - Zdzisława Dłużak - WBP - 1997]