DOMARADZ
województwo podkarpackie, powiat brzozowski

(fot. Andrzej Czyżewski - 2007)

(fot. Marcin Szukała - 2005)

(fot. Andrzej Wesół - 2006)

(fot. Marcin Szukała - 2005)

Położenie. Wieś siedziba gminy, 15 km na pn. – zach. od Brzozowa.

Historia. Kościół p.w. Świętego Mikołaja z 2 poł. XV (ok. 1485 r.) w. W XVII w. dobudowa wieży i podcieni z XVII w. Remontowany w XVIII w. – ułożenie kamiennej posadzki, wzniesienie prospektu organowego. Przebudowany w 1878 r. – przedłużenie nawy i podział na trzy nawy. W 1906 r. dobudowa kruchty, rozebranie podcieni. Remontowany w 1936 r. – zamiana gontu na blachę i latach 60 XX w.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany w stylu późnogotyckim z drewna modrzewiowego i jodłowego. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią i krucyfiksem z XVII w., umieszczonym na zewnątrz. Kruchty od frontu i z boku nawy. Dach jednokalenicowym, kryty blachą z wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem ostrosłupowym z latarnią. Stropy płaskie wsparte na czterech słupach, a chór muzyczny z organami na dwóch. Ściana tęczowa o prostokątnym wykroju z belką tęczową na której barokowy krucyfiks z XVIII w. Polichromia eklektyczna z 1887 r. Przedstawienie sklepienia niebieskiego. Ołtarz główny eklektyczny z 1912 r. Ołtarze boczne i ambona barokowe z 1 poł. XVII w. Konfesjonały późnobarokowe z 2 poł. XVIII w. Chrzcielnica kamienna, późnogotycka z k. XV w. z pokrywą drewnianą z ok. 1720 r. Kościół posiada krypty pod prezbiterium. Dzwonnica drewniana proj. Stanisława Grosse z 1936 r. z dzwonem gotyckim z 1524 r. Czworoboczna, o ścianach zwężających się ku górze z izbicą otwartą, kryta dachem namiotowym, blaszanym o wys. 15 m.

Także warto zobaczyć. Kościół murowany.

Literatura. [7], [14]