DROSZEW
województwo wielkopolskie, powiat ostrowski

(fot. Marcin Szukała - 2009)

(fot. Brygida Kicińska - 2013)

(fot. Sylwia Piekarek - 2019)

(fot. Marcin Szukała - 2009)

(fot. Sylwia Piekarek - 2019)

Położenie. Wieś w gm. Nowe Skalmierzyce, 18 km na pn. – wsch. od Ostrowa Wlkp.

Historia. Kościół p.w. Wszystkich Świętych z lat 1783 – 87. Zbudowany z fundacji Teodora Koseckiego. Restaurowany w k. XIX w. Odnowiony w 1951 r. Remontowany w 1988 i latach 1991 – 92.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Dwie kruchty od frontu i z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z kwadratową wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną cebulastym hełmem blaszanym z latarnią. Wewnątrz płaskie stropy (w prezbiterium z fasetą), ozdobione ornamentem roślinnym i geometrycznym. Małe organy na chórze muzycznym, wspartym na dwóch słupach. Ołtarz głównym neogotycki z barokowymi rzeźbami. Ołtarze boczne barokowe z 2 poł. XVIII w. Dwa portrety trumienne malowane na blasze. Drewniana dzwonnica z 1847 r. Zbudowana na planie kwadratu, kryta gontowym dachem dwuspadowym. Na cmentarzu przy kościelnym kasztanowce i lipy, oraz murowany grobowiec Kajetana Morawskiego. Kościół otoczony okazami drzew m.i. lipami o obw. do 400 m.

Także warto zobaczyć. Ludowy krzyż z rzeźbami z 1865 r. autorstwa Pawła Brylińskiego na cmentarzu. Kaplicę rodziny Morawskich.

Literatura. [1][2][6]