DROŻKI (DROSZKI)
województwo wielkopolskie, powiat kępiński

(fot. Brygida Kicińska - 2010)

Położenie. Wieś w gm. Rychtal, 13 km na pd. – zach. od Kępna.

Historia. Kościół p.w. Świętego Jana Nepomucena z 1843 r. Restaurowany w 1908, 1954, 1999 i 2007 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchty od frontu (z przedsionkiem) i z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z kwadratową wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną gontowym hełmem stożkowym z latarnią. Wewnątrz polichromia z ok. poł. XIX w. na płaskim stropie wspólnym dla nawy i prezbiterium z dekoracją kasetonową z rozetami. Scena koronacji Matki Bożej. Profilowana belka tęczowa z barokowo – ludowym krucyfiksem i rzeźbami Świętych Piotra i Pawła z k. XVIII w. Drewniany chór muzyczny podparty jednym słupem o prostej linii parapetu. Prospekt organowy z XVIII w., autorstwa Franciszka Majewskiego. Ołtarz główny neobarokowy z barokowymi figurami apostołów Piotra i Pawła z 2 poł. XVIII w. Ambona późnorenesansowa z 1646 r. Drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej z 1911 r. Zbudowana na planie kwadratu, kryta namiotowym dachem gontowym. Dzwon z 1686 r. (odlany przez Zygmunta Goetza). Kościół stoi w parku podworskim otoczony starymi lipami i kasztanowcami.

Także warto zobaczyć. Dwór późnoklasycystyczny z p. XIX w.

Literatura. [1][2][6]