DZIERŻĄŻNO MAŁE
województwo wielkopolskie, powiat czarnkowsko – trzcianiecki

(fot. Beata Zbonikowska - 2006)

(pocztówka z lat 20 XX w.)

(reprodukcja - Aus dem Posener Lande 1907 nr 12)

Położenie. Wieś w gm. Wieleń, 30 km na pn. – zach. od Czarnkowa.

Historia. Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1600 r. Zbudowany z fundacji Stanisława Górki. Restaurowany w latach 1746 – 50 staraniem Piotra Sapiehy wojewody smoleńskiego. Rozbudowany w 1867 r. o szachulcowe prezbiterium. Odnowiony w 1900 r. Remontowany w 1945 r. – likwidacja empory.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej nawy i prezbiterium słupowo – ramowej, wypełnionej cegłą. Nieorientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z dachem krytym dachówką. Z boku nawy kruchta. Wieża drewniana konstrukcji słupowej, od frontu. Zwieńczona namiotowym hełmem blaszanym z krzyżem. Dzwon z 1775 r. z odlewni Plitta. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z naczółkiem z tyłu. Wnętrze otynkowane z boazerią. Strop belkowy. Chór muzyczny wsparty na słupach o prostej linii parapetu. Ołtarz główny współczesny. Barokowa ambona z XVIII w.

Także warto zobaczyć.

Literatura. [1][2][6]