GIDLE
województwo łódzkie, powiat radomszczański

(fot. Andrzej Czyżewski - 2007)

(fot. Zbigniew Bereszyński - 2006)

(fot. Sylwia Piekarek - 2007)

(fot. Zbigniew Bereszyński - 2006)

(reprodukcja - Wieś i Miasteczko - Materiały do architektury polskiej – tom I - 1916)

(reprodukcja - Polska w krajobrazie i zabytkach – Włodzimierz Dzwonkowski – Warszawa 1930)

(fot. Brygida Kicińska - 2013)

Położenie. Wieś siedziba gminy, 13 km na pd. od Radomska.

Historia. Kościół p.w. Świętej Marii Magdaleny z przeł. XV i XVI w. Przebudowany w 1659 r. Remontowany w latach 1765 – 69 – dobudowa kruchty. Dobudowa zakrystii w 1848 r. Restaurowany w 1921 r. i latach 1973 – 77. Restaurowany w latach 2014 – 15.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego w stylu gotyckim. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte prostokątnie z boczną zakrystią. Kruchta od frontu nawy. Stromy dach jednokalenicowy, kryty gontem z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem baniastym z latarnią. Nawę dookoła otaczają otwarte soboty, wsparte na słupach z mieczami. Ściany pokryte gontem. Wewnątrz płaski strop z zaskrzynieniami w nawie. Chór muzyczny nadwieszony o prostej linii parapetu. Polichromia z dominującym motywem wici roślinnej i wizerunkiem na stropie prezbiterium Oko Opatrzności. Ołtarz główny z poł. XVII w. Dwa ołtarze boczne klasycystyczne z poł. XIX w. Ambona manierystyczna z p. XVII w. z wizerunkami czterech ewangelistów i Chrystusa. Wokół ogrodzenie metalowe.

Także warto zobaczyć. Kościoły: podominikański z lat 1631 – 56 i barokowy z k. XVIII w. Pałacyk z k. XIX w.