GÓRZNO
województwo wielkopolskie, powiat ostrowski

(fot. Marcin Szukała - 2001)

(fot. Ilona Szukała - 2002)

(fot. Brygida Kicińska - 2005)

(fot. Sylwia Piekarek - 2013)

(fot. Piotr Kiciński - 2011)

(fot. Brygida Kicińska - 2005)

Położenie. Wieś w gm. Ostrów Wielkopolski, 12 km na pn. od miasta.

Historia. Kościół Świętego Mateusza Apostoła z 1755 r. Zbudowany z fundacji Fabiana Moszyńskiego, a wyposażenie finansował Michał Niwiński. Restaurowany w 1883 r. i w latach 30 XX w. z pokryciem dachu blachą cynkową fundacji Kazimierza Lipskiego. Remontowany w 1984 i 1993 r. W 1999 r. pokrycie dachów gontem.

Budowa i wyposażenie. Drewniany, kościół jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, trójbocznie zamknięte z boczną zakrystią. Kruchta z boku nawy. Kwadratowa wieża od frontu konstrukcji słupowej z kruchtą w przyziemiu. Kryta gontowym dachem namiotowym. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną gontowym hełmem z latarnią. Wewnątrz strop płaski wspólny dla nawy i prezbiterium. Chór muzyczny wsparty na słupach o prostej linii parapetu. Uszkodzone organy 7 głosowe firmy Johann Spiegel. Dekoracja stropu i ścian wzorami geometrycznymi. Ołtarz główny barokowy z ok. poł. XVII w. Ołtarze boczne, ambona i chrzcielnica rokokowe w kształcie anioła podtrzymującego czarę z k. XVIII w. Kropielnica barokowa z piaskowca z 1 poł. XVIII w. Nowe ławki z 2008 r. Dzwonnica drewniana z 1999 r. Zbudowana na planie kwadratu z izbicą. Zwieńczona namiotowym dachem gontowym.

Także warto zobaczyć. Pałac neoklasycystyczny z przeł. XIX i XX w.

Literatura. [1][2][6][39]