GRABARKA II
województwo podlaskie, powiat siemiatycki

(fot. Brygida Kicińska - 2016)

Położenie. Wieś w gm. Nurzec ok. 10 km na wsch. od Siemiatycz.

Historia. Cerkiew prawosławna p.w. Ikony Matki Bożej Wszystkich Strapionych Radość z lat 1950 – 53. Świątynia znajduje się przy żeńskim monasterze Świętych Marty i Marii na Świętej Górze Grabarce. Remontowana w latach 1963 – 64, 1987 – 89 i 2010 – 16 z wykonaniem polichromii.

Budowa i wyposażenie. Cerkiew drewniana. Zbudowana na planie krzyża. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte prostokątnie z dwoma pomieszczeniami po bokach. Nawa poprzedzona kruchtą. Dach dwukalenicowy, kryty blachą. Nad nawą, prezbiterium, kruchtą i ramionami bocznymi pięć wieżyczek ośmiobocznych z baniastymi hełmami.

Także warto zobaczyć. Świętą Górę z klasztorem i tysiącami wotywnych krzyży. U podnóża góry w kapliczce cudowne źródełko. Cerkiew drewnianą p.w. Przemienienia Pańskiego z 1990 r.