GRĘBANIN
województwo wielkopolskie, powiat kępiński

(fot. Ilona Szukała - 2001)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

(fot. Piotr Kiciński - 2006)

(fot. Sylwia Piekarek - 2019)

(fot. Piotr Kiciński - 2006)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

(reprodukcja - Album Przewodnika Katolickiego Cudowne miejsca i obrazy NMP we Wielkopolsce – 1905)

Położenie. Wieś w gm. Baranów, 4 km na pd. od Kępna.

Historia. Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP z 1615 r. W 1712 r. rozbudowano wcześniejszą kaplicę (obecnie prezbiterium) o nawę, staraniem Antoniego Stoińskiego. W 1850 r. dobudowano wieżę. Odnowiony w 1873 r. kosztem Marianny Kręskiej z zamalowaniem starej polichromii. Remontowany w latach 1960 – 65 i 1973 – wymiana podłóg i 1995 r. W 2013 r. rozpoczęto odkrywanie starej polichromii z XVIII w.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, trójbocznie zamknięte z boczną zakrystią. Wysoka kwadratowa wieża od frontu konstrukcji słupowej. Zwieńczona dachem namiotowym i blaszaną wieżyczką z latarnią i krzyżem. Dzwony: z 1687 i 1927 r. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Wewnątrz strop jako pozorne sklepienie kolebkowe, przechodzący w nawie po bokach w odcinki płaskie wsparte na słupach. Chór muzyczny wsparty na czterech profilowanych słupach z klasycystycznym prospektem organowym i parapetem o prostej linii. Podłoga z desek. Belka tęczowa ozdobnie rzeźbiona z krucyfiksem barokowym z 2 poł. XVII w. Polichromia z XVIII w. W prezbiterium postacie 12 apostołów. Święty Krzysztof za ołtarzem głównym. W nawie ciekawe przedstawienia chorego na cholerę i kupca. Ołtarz późnorenesansowy z 1629 r. z późnogotycką rzeźbą z ok. 1500 r. MB z Dzieciątkiem czczoną jako cudowna. Cztery ołtarze boczne: dwa wczesnobarokowe z poł. XVII w. i dwa barokowe z poł. XVIII w. Ambona późnorenesansowa z 1 poł. XVII w., polichromowana z postaciami ewangelistów i chrztem Chrystusa. Późnogotyckie rzeźby z XVI w. Kościół otoczony lipami i klonami. Plebania z p. XX i stara drewniana z XIX w.

Także warto zobaczyć. Pałac neoklasycystyczny z ok. 1860 r.

Literatura. [1][2][6][8]