GROCHOWALSK
województwo kujawsko - pomorskie, powiat lipnowski

(fot. Marcin Szukała - 2006)

(fot. Brygida Kicińska - 2018)

Położenie. Wieś w gm. Dobrzyń nad Wisłą, ok. 20 km na pd. od Lipna.

Historia. Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1784 r. Zbudowany z fundacji Szymona Grochowalskiego. W 1875 r. przeniesiony z cmentarza obok wsi w obecne miejsce ze zmianami w bryle, skrócona została nawa. Odnowienie wnętrz przez malarza Teodorowicza w 1957 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Zbudowany z drewna modrzewiowego. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta z boku nawy. Dach jednokalenicowy, kryty blachą ocynkowaną z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Wewnątrz strop płaski wspólny dla nawy i prezbiterium. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach o prostej linii parapetu. Belka tęczowa z krucyfiksem barokowym z końca XVIII w. i datą budowy. Podłoga drewniana. Polichromia z 1957 r. autorstwa Teodorowicza, obecnie zasłonięta. Wizerunki Matki Boskiej Bolesnej na stropie w prezbiterium i nawie obramowane malowanymi kasetonami z emblematami liturgicznymi i ornamentem roślinnym. Podobny ornament występuje na ścianach. Ołtarz główny barokowym z p. XVIII w. Liczne obrazy z okresu XVIII i XIX w. Dzwonnica murowana.