HOSZÓW
województwo podkarpackie, powiat bieszczadzki

(fot. Marcin Szukała - 2005)

(fot. Michał Rychlik - 2014)

(fot. Brygida Kicińska - 2014)

(fot. Maciej Małecki - 2005)

(fot. Brygida Kicińska - 2014)

Położenie. Wieś w gm. Ustrzyki Dolne, 6 km na pd. – wsch. od miasta.

Historia. Cerkiew greckokatolicka p.w. Świętego Mikołaja z lat 1939 – 42. Zbudowana wg projektu Jarosława Fartucha z wykorzystaniem materiału z rozbiórki z cerkwi z ok. 1770 r. Uszkodzona w 1944 r. podczas wysadzenie przez Niemców składu z amunicją. Od 1971 r. kościół rzymskokatolicki p.w. Błogosławionej Bronisławy. Remontowana w 1977 r. – wymiana poszycia dachu na blaszane. W 1968 r. świątynię uwidoczniono w filmie „Wilcze echa”.

Budowa i wyposażenie. Cerkiew drewniana konstrukcji zrębowej. Orientowana, zbudowana na planie krzyża greckiego. Trójdzielna. Reprezentuje styl huculski (ukraiński – narodowy). Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z dwiema bocznymi zakrystiami. Ramiona boczne zamknięte prostokątnie z trójkątnymi szczytami. Kruchta od frontu nawy. Dachy kryte blachą ocynkowaną. Nawa nakryta kopułą, wspartą na ośmiobocznej podstawie z baniastą wieżyczką na sygnaturkę. Babiniec, ramiona boczne i prezbiterium zwieńczone wieżyczkami z blaszanymi, cebulastymi hełmami. Wokół świątyni okap wsparty na rysiach, tworząc nad wejściem ganek wsparty na dwóch słupach. Wewnątrz nad babińcem chór. Podłoga z desek. Dawne wyposażenie nie zachowane. Współczesne ołtarz główny i dwa ołtarze boczne. Mała dzwonnica drewniana zbudowana na planie prostokąta z daszkiem czterospadowym. Ogrodzenie murowane z kamienia.

Literatura. [11]