HUTKA
Słowacja, Bardejov

(fot. Adam Rączkowski - 2002)

(fot. Sylwia Piekarek - 2005)

(fot. Brygida Kicińska - 2014)

Położenie. Słowacja Północna, miejscowość ok. 25 km na pn. – wsch. od Bardejova.

Historia. Cerkiew greckokatolicka p.w. Świętych Kosmy i Damiana z 1923 r. Zbudowana przez majstrów – Wasal Katula i Jan Cudak. Obecnie prawosławna.

Budowa i wyposażenie. Cerkiew drewniana konstrukcji zrębowej. Orientowana. Salowa, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięta wielobocznie. Wieża kwadratowa osadzona na nawie. Zwieńczona blaszanym dachem namiotowym z cebulastym hełmem. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z dwoma małymi wieżyczkami. Krzyże wieńczące kopułki pochodzą z poprzedniej cerkwi. Wyposażenie głównie z starszej cerkwi. Ikonostas współczesny. Barokowy ołtarz z XVIII w. Liczne chorągwie procesyjne.

Literatura. [11]