IWONICZ ZDRÓJ
województwo podkarpackie, powiat krośnieński

(fot. Andrzej Wesół - 2005)

(fot. Sylwia Piekarek - 2011)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

(pocztówka z ok. 1970 r.)

(fot. Andrzej Wesół - 2005)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

Położenie. Miasto siedziba gminy, 15 km na pd. od Krosna.

Historia. Kościół p.w. Świętej Iwony i Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych z 1895 r. Zbudowany z fundacji hrabiego Załuskiego wg projektu architekta austriackiego Favorgera. Gruntownie remontowany w 1927 r. i latach 1948 – 52 po uszkodzeniach w czasie 2 wojny światowej – zatarcie częściowo cech stylowych. W 1995 r. połączony z nowym kościołem przybudówką.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, trójnawowy konstrukcji słupowo – ramowej. Niezorientowany, zbudowany w stylu neogotyckim. Bazylikowy z wydzielonymi po bokach niższymi nawami. Prezbiterium nie wyodrębnione z nawy, zamknięte prostokątnie. Fasada frontowa z trzema wejściami, zwieńczona trójkątnym szczytem. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z dwoma ośmiobocznymi wieżyczkami na sygnaturkę. Zwieńczonymi blaszanymi hełmami ostrosłupowymi. Wnętrze podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów z arkadami po trzy sztuki. Strop o przekroju trójkąta z dekoracją kasetonową. Prospekt organowy neogotycki z p. XX w. Ołtarz główny neogotycki, dwa ołtarze boczne eklektyczne z k. XIX w.

Także warto zobaczyć. Kościół drewniany z k. XV w.

Literatura. [7][9][14]