JABŁONKA
województwo podkarpackie, powiat brzozowski

(fot. Andrzej Wesół - 2006)

(fot. Sylwia Piekarek - 2011)

(fot. Brygida Kicińska - 2013)

Położenie. Wieś w gm. Dydnia, ok. 10 km na wsch. od Brzozowa.

Historia. Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej z lat 1936 – 39. Zbudowany z fundacji Antoniego Kraińskiego. Zbudowany wg projektu Bogdana Tretera przez majstra Władysława Myćkę. Remontowany w latach 70 i 90 XX w.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, trójnawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego, stylowo wzorowany na kościołach podhalańskich. Prezbiterium zamknięte trójbocznie z zakrystią na osi i aneksami po bokach. Kruchta od frontu nawy. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką. Zwieńczoną iglicowym hełmem blaszanym z podwójną latarnią. Świątynia otoczona podcieniami wokół prezbiterium. Wokół przyziemia wydatny fartuch gontowy. Wnętrze podzielone dwoma rzędami słupów na trzy części, nawy boczne niższe od głównej. Stropy płaskie kryte boazerią taj jak ściany. Podłoga wykonana z klocków dębowych. Belka tęczowa z ludowymi rzeźbami Grupą Pasji. Wyposażenie współczesne. W ołtarzu głównym z 1937 r. krucyfiks z przeł. XIX i XX w. – dzieło Józefa Laska. Dwa ołtarze boczne i ambona. Dzwonnica otwarta konstrukcji metalowej.

Także warto zobaczyć. Dwór klasycystyczny z k. XVIII w. w parku.

Literatura. [7][9][14]